HTML

Fiatalok Konferenciája

A Fiatal Kutatók Konferenciája utódjaként létrejött FiKon, azaz Fiatalok Konferenciája ezúttal az ELTE BTK és a DE BTK támogatásával, hallgatóinak közös szervezésében 2021 őszén kerül megrendezésre Budapesten.

Címkék

absztrakt (1) adatbázis (1) Adattár (1) Arianna könyvek (1) Balassi Bálint (1) Balogh Zsuzsánna (1) Bánffy Dénes (1) barokk irodalom (2) Bartók Zsófia Ágnes (1) bemutatkozás (2) Bethlen Kata (2) Bogáti Fazakas Miklós (1) Bognár Péter (1) Busch Péter (1) Cserei Mihály (1) Debreceni Egyetem (1) de btk konferencia (1) diákszálló (1) e-mail (1) ELTE (1) ELTE BTK (1) ELTE BTK Régi Magyar Irodalom Tanszék (3) ember (1) erkölcsbotanika (1) Esterházy család (1) fagyi (1) Fajt Anita (1) felekezetiség (1) felhívás (2) Fésű Anna (1) Fiatal Kutatók Konferenciája (6) fikon (16) Frangepán Ferenc (1) Garaczi Zoltán (1) Gesztelyi Hermina (2) Görög Dániel (2) Grand Café (1) határidő (3) hostel (1) hotel (1) irodalmi körök (1) irodalomtörténet (3) iskolatörténet (1) jelentkezés (1) József Attila Kör (1) jó idő (1) Kant (1) kérdés (1) Koháry István (1) kollégium (1) konferencia (6) konferenciakötet (1) könyvtár nyitvatartás (1) kor (1) kortárs (1) kortárs magyar irodalom (1) középkori irodalom (3) Küküllei János (1) kultúrjav (1) LibreOffice (1) magánkönyvtár (1) Markó Anita (1) Maróthy Szilvia (2) Moritz Kinga-Éva (1) művelődéspolitika (1) női irodalom (2) nyári nyitvatartás (1) nyelv (1) nyelvészet (1) nyitás (1) odt-formátum (1) olvasóközönség (3) önéletírás (1) oratio (1) Pákei József (1) Pallas (1) panzió (1) Papp Sára Írisz (1) Pap Balázs (1) Pázmány Péter (1) Pécsi Lukács (1) politikai publicisztika (1) Posta Anna (1) PPKE (1) prédikáció (3) programfüzet (1) psalterium (1) ráolvasások (1) reciti (2) régi magyar irodalom (1) reneszánsz irodalom (2) rezümé (4) Rimay János (1) statisztika (1) szállás (1) szeptember 15 (1) szervező (1) szöveghagyomány (1) SZTE BTK (1) SZTE BTK Régi Magyar Irodalmi Tanszék (3) tankönyvkiadás (1) társ (1) térkép (1) textília (2) Torday János (1) törökellenes irodalom (1) Uránia (1) vers (2) verskötet (1) visszaszámlálás (1) Wathay Ferenc (1) zsoltárparafrázis (1) Címkefelhő

2022.11.03. 10:10 Kovács Annamari

Bemutatjuk előadóinkat: Kovács Annamária (ELTE)

Kovács Annamária vagyok, az ELTE Irodalomtudományi Doktori Iskolájának elsőéves hallgatója. A 13–14. századi magyarországi prédikációirodalommal foglalkozom; disszertációm témája a prédikációkban megjelenő Mária-reprezentációk és a szentbeszédekben megjelenő teológiai tudásközvetítés. Jelenleg ÚNKP kutatás keretében a Pécsi egyetemi beszédekben megjelenő természetfilozófiai tudásközvetítéssel is foglalkozom.
Rossznyelvűség és rossz szájszag: a lélek és a test betegségeinek, valamint azok gyógyításának reprezentációja a Pécsi egyetemi beszédekben
A középkorban az igehirdetést, a prédikálást elsődleges feladatként tekintő koldulórendek különös figyelmet fordítottak a prédikáló szerzetesek kiképzésére, és olyan hálózatot hoztak létre, amely nagy mobilitást biztosított a tagoknak. A prédikációkat tehát sokszor külföldi egyetemeken tanuló, majd visszatérő szerzetesek másolták/írták és juttatták el Európa különböző pontjaira. Minthogy a prédikációkat gyakran egyetemet járt klerikusok jegyezték le, nem ritkán egyetemi környezetben, a sermók tükrözhetik szerzőjük és a kor műveltségét. Elsősorban természetesen teológiai ismereteket közvetítenek, de – összhangban a középkori nézettel, miszerint a tudományok és a filozófia a teológia szolgálói – egyéb tudományterületek eredményei is felbukkannak a teológiai tételek alátámasztása és szemléltetése végett. Emellett a sermók nemcsak szerzőik műveltségéről árulkodnak. Legalább ilyen fontos szempont, ha egy szerzetes másolásra érdemesnek tart egy természetfilozófiai részletet, ugyanis ez egyrészt arra utal, hogy ő maga legalább valamelyest tisztában volt az adott részlet jelentőségével, másrészt a hallgatóságának is továbbadásra érdemesnek tartotta a részletet mintegy „tudományos ismeretterjesztő irodalomként” használva a prédikációt. A középkori sermók természetfilozófiai utalásainak elemzése tehát megmutatja, hogy milyen elméletek és szerzők voltak ismertek és elismertek egy adott közösségen belül. A Pécsi egyetemi beszédek néven ismert 13. századi prédikációgyűjtemény vizsgálata különösen érdekes ebből a szempontból, hiszen a gyűjtemény feltűnően sok utalást tartalmaz a középkori műveltséghez tartozó auktorokra, különösen a 12. századi reneszánsz óta ismert szerzőkre. Klasszikus szerzők és arab gondolkodók, csakúgy mint a chartres-i iskolafilozófusai bukkannak fel a gyűjtemény darabjaiban, méghozzá az egész gyűjteményen végigvonulóan. Előadásomban a Pécsi egyetemi beszédek természetfilozófiai utalásai közül az orvoslással kapcsolatos megjegyzésekre koncentrálok, és azt vizsgálom, az egyes sermók hogyan mutatják be a betegségeket és azok gyógyítását, illetve milyen szerzőket idéznek meg a gyógyászattal kapcsolatban. Kitérek arra is, hogy jellemzően milyen szövegkörnyezetben, milyen céllal jelennek meg orvosi utalások, illetve metaforák, és milyen kapcsolat fedezhető fel a lelki és testi bajok reprezentációi közt.
kovacs-annamaria-2.jpg

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://fikon.blog.hu/api/trackback/id/tr2817968192

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása