Bakos Dzsenifer vagyok, az SZTE BTK Ókori nyelvek és kultúrák alapszakos képzésének harmadéves tanulója. Specializációm a Neolatin, így az érdeklődési köröm is ezirányba terelődött. Szakdolgozatom és egyben kutatásom témája a Verancsics Antal emlékirata a magyar ügyek állapotáról II. Lajos halálától az 1529. év végéig című szöveg szerzőségének kérdésével foglalkozik.
Ki, ha nem Verancsics avagy egy anonim kézirat attribúciója
Előadásom tárgya egy Verancsics Antalnak tulajdonított szöveg, amelynek egy több helyen hiányos vatikáni kéziratra alapozott kiadása 2002-ben megjelent Bessenyei József: Lettere di principi (Fejedelmi levelek a pápának) című kötetében.
Az emlékirat, amelynek címe: De statu rerum Hungaricarum a morte regis Ludovici secundi usque ad finem anni 1529., II. Lajos halálától az 1529-es év végéig foglalja össze a magyarországi eseményeket. Időközben a vatikáni könyvtár állományából előkerült egy jobb változata a szövegnek, amely alapján a korábbi példány hiányosságai korrigálhatók. Érdekes megfigyelni, hogy bár Bessenyei József Verancsicsnak tulajdonította a szöveget, egyik kézirati változat sem utal az ő szerzőségére, azaz a szöveg anonim.
Az előadás azt járja körül, hogy okkal tartható-e Verancsics Antal a szöveg szerzőjének, vagy esetleg van-e jobb, a körülményeknek jobban megfelelő személy. Továbbá fontos kérdés, hogy mikor és milyen okból keletkezhetett a szöveg, és miért éppen ezeket az éveket foglalja össze. Vajon, ha ezekre a kérdésekre a szöveg belső érvei alapján választ kapunk, az közelebb visz-e ahhoz, hogy ki lehet a szerzője az iratnak?
A konferencia programja megtekinthető itt.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.