A Debreceni Egyetem magyar nyelv és irodalom mesterszakának másodéves hallgatója vagyok. Filozófiai, retorikai, patológiai, fiziognómiai haragelméletekkel és XVII. századi prédikációkkal foglalkozom.
A harag Landovics István SJ prédikációiban
A jezsuita Landovics István munkássága csak kisszámú szakirodalomnak tárgya, pedig 1689-ben megjelent, Novus Succursus, az az uj segétség című, kétkötetes beszédgyűjteménye a hitszónoki gyakorlat fontos kiadványa. A kötetek a töröktől visszahódított területeken működő papok számára segédkönyvként szolgáltak. A gyűjtemény jelentőségére utal számottevő könyvtári előfordulása a XVIII. században. Landovics István prédikációinak elemzésével célom a harag XVII. századi reprezentációjának kutatása a filozófiai, patológiai, karakterológiai és retorikai hagyomány kontextusában.
A XVII. századi érzelemkoncepciót az ókori és a középkori morálfilozófiában, medicinában, fiziognómiában, valamint retorikában megállapított ismeretek alakították. A haragértelmezésekben az erkölcsnemesítés, az egészségmegőrzés és a befolyásolás igénye érvényesült. A jezsuita iskolázottság a teológiai képzés mellett klasszikus és humanista műveltséget is közvetített. A korabeli haragfogalomról a prédikációgyűjtemény releváns információkat tartalmaz.
Landovics alapjában a keresztény elméletet hirdeti, hogy a harag, bár egy természetes emberi hajlandóság, viszont az ördögtől eredő, gyilkosságra késztető, valamint kárhozatba döntő vétség. Szövegrészletek tanúsága szerint továbbá követi az orvosi feltételezést, hogy az indulat a szívben rejlő, a vérrel kapcsolatos és a tűzhöz hasonló állapot. A leírásokban pedig az irtóztató képekkel érzékelteti, hogy a harag vaddá, állatiassá torzítja az emberi küllemet és modort.
Az előadásban a harag eredetét, következményeit, jeleit és kezelését veszem sorra a tanulmányozott szövegek nyomán. Egyfelől a harag bölcseleti, orvoslási és szónoklati vonatkozásait tekintem át röviden, másfelől a harag Landovicsnál szereplő jegyeit mutatom be példákkal. A fogalmi vizsgálaton túl olyan kérdésekre is keresem a választ, mint hogy milyen attribútumok jelölik és mely figurák érzékeltetik a haragot.
A konferencia programja megtekinthető itt.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.